365Wp Victron Solar Panel Mono | SPM043657203 | with aluminium frame
✅ High efficiency ✅ Pre-wired quick-connect system ✅ High-performance bypass diodes ✅ Safety glass
Varianten-ID 103718
Applicable laws:
Germany: Section 12(3) of the Value Added Tax Act 2023
Germany:
- The purchaser and plant operator must be the same person.
- The solar system must not exceed 30 kW (peak).
- The system must be installed in Germany.
- The buyer is subject to the German Value Added Tax Act (UStG).
This is how to place an order at zero tax rate:
Germany:
Further information
Weight , Versand durch Spedition, frei Bordsteinkante
Transportzeit 2-3 Werktage**
Add suitable accessories
365Wp monocrystalline high-performance solar module BlueSolar with aluminium frame
High-performance bypass diodes | Securit glass | Pre-wired quick connection system
Special features:
  • Low temperature-voltage coefficient ensures high efficiency even at high temperatures.
  • 25-year limited warranty on power output and performance
  • 5 year limited warranty on materials and workmanship
  • Sealed, waterproof, multifunctional junction box provides a high level of safety
  • High-performance bypass diodes minimise current drop caused by shading
  • Pre-wired quick connection system with MC-4 compatible connectors
Our recommendation
If several solar modules are used, always connect them in series and only then allow them to be regulated down to the battery voltage in the MPPT solar charge controller. This makes the cabling more cost-effective (no Y-connectors are required for parallel connection), the loss on the line is lower as the solar power is transported to the charge controller via a low current at high voltage. The solar charge controller can also work in diffuse light, as the voltage of the solar modules is high due to the series connection. If you want to use this solar module in a 24V battery system, you need at least two of these modules. Of course, you can also use several modules.
You can find a selection of solar charge controllers in our solar charge controller category.
What is needed to install your solar module?
Scope of delivery
  • Of course, you can also find a user manual in German in our download area.
Victron manufacturer's warranty
  • Lithium batteries: 3-year manufacturer's warranty
  • Lead/gel/AGM batteries: 2-year manufacturer's warranty
  • All other products: 5-year manufacturer's warranty, extendable to 10 years
Further helpful tips can be found in our FAQ questions/answers page under the following FAQ link .
365Wp Solarmodul
Manufacturer's number:
SPM043657203
Cell type:
Monocrystalline
Nominal Power (PMPP) (±3% Toleranz):
365W
Max-Power Voltage (VMPP):
41.4V
Max-Power Current (IMPP):
8.83A
Open-Circuit Voltage (VOC):
48.40V
Short-Circuit Current (ISC):
9.30A
Number of cells in series:
72
Efficiency:
20,95%
Maximum system voltage:
1000V
Temperature coefficient of MPP (%):
-0.45/°C
Temperature coefficient of Voc (%):
-0.35/°C
Temperature coefficient of Isc (%):
+0.04/°C
Temperature Range
-40°C to +85°C
Surface Maximum Load Capacity:
200kg/m²
Allowable Hail Load:
23m/s, 7,53g
Junction Box with bypass diode:
LH858B
Length of Cables / Connector Type:
900mm MC4 compatible
Output tolerance:
+/-3%
Frame:
Aluminium
Product warranty:
5 years
Warranty on electrical performance:
10 years 90% + 25 years 80% of power output
Dimension
Weight:
18.3kg
Dimensions (L x W x H):
1980 x 880 x 35mm
Electrical data under standard test conditions (STC) – (Standard Test Conditions): 1,000 W/m², 25°C, AM (air mass) 1.5
Manufacturer:
Victron Energy B.V
De Paal 35
1351 JG Almere-Haven
Netherlands
sales@victronenergy.com
Varianten ID
103718
Sie haben noch Fragen zum Ablauf der Bestellung oder zum Artikel?
Kontaktieren Sie doch einfach einen Mitarbeiter aus unserem Kundenserviceteam.
Wir sind für Sie telefonisch von Mo. bis Do. von 8:00 bis 12:30 Uhr und 13:30 bis 18:00 Uhr sowie
Freitags von 8:00 bis 12:30 Uhr und 13:30 bis 17:00 Uhr erreichbar.
Tel.: 06024 6341 560 oder per Fax unter 06024 6341 569
Natürlich stehen wir Ihnen auch per e-mail zur Verfügung: kontakt@fraron.de
Sie würden die Ware gerne vorher ansehen oder sich persönlich vor Ort beraten lassen?
Kein Problem, gerne können Sie sich alle Produkte in unserer Ausstellungsfläche ansehen.
Wir stehen Ihnen natürlich persönlich für ein Beratungsgespräch zur Verfügung.
Mo. bis Do. von 8:00 bis 12:30 Uhr und 13:30 bis 18:00 Uhr
Freitags von 8:00 bis 12:30 Uhr und 13:30 bis 17:00 Uhr
Welche Zahlungsarten stehen Ihnen zur Verfügung?
Barzahlung / EC Kartenzahlung bei Abholung in der Ladenfiliale in Schöllkrippen
Überweisung / Vorkasse
Nachnahme (Sie zahlen bei Erhalt direkt beim Paketzusteller)
PayPal inklusive Käuferschutz (für Länder der EU sowie Liechtenstein, Norwegen, Island)
Kreditkarte (Visa / Master)
Wie lange dauert der Versand der Ware?
<div class="pdf"> <a href="https://www.dropbox.com/scl/fi/bryverse06gkxvv0aij9n/Installation-Manual-BlueSolar-Panels-EN-NL-FR-DE-ES-SE_01.08.2024.pdf?rlkey=8wr3l6ugvkgyj9h86xpbs0wwt&dl=0"target="_blank">Manual 365Wp 24V Solarmodul Mono</a> </div> <div class="pdf"> <a href="https://www.dropbox.com/scl/fi/zstnxw3d09kjg7hdqmukj/Datasheet-BlueSolar-Monocrystalline-Panels-latest-models-EN_20.04.2026.pdf?rlkey=slscfl87tq8uyfcdcbdnmry6o&dl=0"target="_blank">Datasheet 365Wp 24V Solarmodul Mono</a> </div>